makki
05 بهمن 1401 - 08:58

کشاورزی کرمان نیازمند حمایت؛ خبری از امهال وام‌های کشاورزی و پرداخت تسهیلات سرمازدگی نیست

سرمازدگی به محصولات کشاورزی استان کرمان بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارات وارد کرد و با وجود پیگیری مسئولان هنوز خبری از امهال وام‌ها و پرداخت تسهیلات سرمازدگی نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، سرمازدگی ابتدای امسال به محصولات کشاورزی استان کرمان خسارات زیادی وارد کرد؛ چیزی در حدود 20 هزار میلیارد تومان که با پیگیری مسئولان و نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی قرار بود که امهال وام‌های کشاورزی انجام شده و پرداخت تسهیلات سرمازدگی به کشاورزان انجام شود با این وجود به گفته مسئولان با وجودی که امهال وام‌های کشاورزان مصوب شده اما هنوز سازمان برنامه و بودجه ابلاغ آن را انجام نداده است.

از سوی دیگر مسئولان استان مطرح می‌کنند که تاکنون مبلغ کمی از غرامت خسارات کشاورزان استان توسط بیمه پرداخت شده و متاسفانه غرامت پرداخت شده به کشاورزان از سوی بیمه، جوابگوی خسارات وارد شده به کشاورزان نیست و واقعیت این است که ساختار بیمه کشاورزی مشکل دارد.

به گفته مسئولان 25 درصد اشتغال کشور در بخش کشاورزی است و بالغ بر 30 درصد جمعیت استان کرمان در بخش کشاورزی مشغول هستند با این وجود کشاورزی استان کرمان تقریباً رها شده است، مشکلات زیادی در این بخش وجود دارد و هم کشاورز و هم مصرف کننده محصولات کشاورزی همواره ناراضی هستند.

واقعیت این است که کشاورزی بدون حمایت دولت نمی‌تواند اقتصادی باشد و باید سوال کرد در شرایط موجود که کشاورزان استان کرمان در این شرایط سخت قرار دارند، بیمه چه میزان خسارت به کشاورزان پرداخت کرده، بانک‌ها چه میزان وام به کشاورزان پرداخت کردند و چه مبلغ از وام‌های کشاورزان امهال شده است؟

کشاورزان استان کرمان در شرایط بحرانی قرار دارند، سرمایه آنها از بین رفته، هیچ سرمایه‌ای برای فعالیت مجدد ندارند و اگر حمایت از آنها به موقع نباشد، دیگر محصولی وجود ندارد؛ موضوع مهم این است که اگر امروز از کشاورز حمایت نشود، فردا دیر است.

یکی کشاورزان استان کرمان با اشاره به مشکلات زیادی که در این حوزه وجود دارد، گفت: هزینه‌های تولید به مقدار زیادی بالا رفته است؛ نهاده‌های کشاورزی گران شده، قیمت دستمزد کارگر افزایش زیادی داشته و در کنار همه این‌ها متاسفانه هزینه برق در این چند ماه خیلی افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه خسارت سرمازدگی داشتیم و قرار بود که تسهیلات بانکی کشاورزان امهال شود اما هنوز اتفاقی نیفتاده است، افزود: واقعیت این است که تسهیلات سرمازدگی به کشاورزان پرداخت نشود، هیچ پولی برای فعالیت نداریم.

یکی دیگر از کشاورزان استان با اشاره به وجود کودهای شیمیایی تقلبی در بازار بیان کرد: برخی از کودهای شیمیایی که وجود دارد تقلبی هستند و تشخیص تقلبی و یا سالم بودن آنها برای کشاورزان سخت است.

سیاست حوزه کشاورزی در کشور مناسب نیست

سید مهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه کشاورزان استان از وضعیت موجود ناراضی هستند و مشکلات زیادی در این بخش وجود دارد، اظهار داشت: آنقدر حمایت‌ها از بخش کشاورزی کم است که می‌توانیم بگوییم بخش کشاورزی تقریباً رها شده است.

وی ادامه داد: به‌عنوان مثال سرمای شدید در اوایل امسال محصول پسته استان کرمان را از بین برد؛ دولت باید به کشاورزان آسیب‌دیده کمک می‌کرد که متاسفانه تا کنون نه خسارت آنچنانی به کشاورزان پرداخت شد و نه تسهیلاتی به آنها داده شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه 25 درصد اشتغال کشور در بخش کشاورزی است و از این جهت باید مورد حمایت دولت در حوزه‌های مختلف قرار بگیرد، گفت: کشاورزی بدون حمایت دولت نمی‌تواند اقتصادی باشد و در دنیا نیز حوزه کشاورزی مورد حمایت حاکمیت است.

وی با اشاره به اینکه سیاست حوزه کشاورزی در کشور مناسب نیست، تصریح کرد: به همین دلیل هم کشاورز و هم مصرف کننده محصولات کشاورزی همواره ناراضی هستند.

 

طبیب‌زاده با بیان اینکه سال گذشته بر اثر سرمازدگی 14 هزار میلیارد تومان به پسته خسارت وارد شد و 6 هزار میلیارد تومان به سایر محصولات کشاورزی، ادامه داد: 20 هزار میلیارد تومان خسارت به محصولات کشاورزی استان وارد شده و باید سوال کرد بیمه چه میزان از این خسارت را به کشاورزان پرداخت کرده است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان در این شرایط هیچ سرمایه‌ای برای فعالیت مجدد ندارند و تمام سرمایه آنها از بین رفته است، گفت: بانک‌ها اعلام کنند که چقدر وام به کشاورزان پرداخت کردند و چه مبلغ از وام‌های کشاورزان امهال شده است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه حمایت از کشاورزان باید به موقع باشد و اگر امروز از کشاورز حمایت نشود، فردا دیر است و دیگر محصولی وجود ندارد، افزود: امسال صادرات پسته حدود 80 درصد کاهش پیدا کرده که دلیل اصلی آن تغییرات نرخ ارز است و حتی در این زمینه هم از کشاورزان حمایتی نمی‌شود.

بالغ بر 30 درصد جمعیت استان کرمان در بخش کشاورزی مشغول است

مسعود محمودی نماینده ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در قرارگاه امنیت غذایی با بیان اینکه استان کرمان یک استان کشاورزی است و بالغ بر 30 درصد جمعیت استان کرمان در بخش کشاورزی مشغول هستند، اظهار داشت: اصلاح الگوی کشت در سطح استان در دستور کار است.

وی با اشاره به اینکه دولت برنامه‌های خوبی برای حمایت از کشاورزی در استان کرمان دارد، گفت: متاسفانه میزان بارندگی در استان، هر سال نسبت به سال قبل کاهش بیشتری پیدا کرده و دچار تغییرات اقلیمی هستیم.

نماینده ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در قرارگاه امنیت غذایی با بیان اینکه سال گذشته تقریباً محصول پسته را نسبت به سال‌های قبل‌تر نداشتیم، افزود: خشکسالی استان کرمان و بخش کشاورزی را گرفتار کرده است.

وی با اشاره به اینکه ابتدای سال جاری شاهد خسارت سنگین سرمازدگی در استان کرمان بودیم، ادامه داد: کشاورزان باید به این نکته توجه داشته باشند که بیمه محصولات کشاورزی، بیمه هزینه است و به تولیدات غرامت بیمه پرداخت نمی‌شود.

امهال وام‌های کشاورزان هنوز ابلاغ نشده است

سیدرضا حسینی‌نژاد، فرماندار شهرستان زرند در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه سرمازدگی در سطح شهرستان داشتیم و محصولات کشاورزی این منطقه آسیب زیادی دیدند، اظهار داشت: تسهیلات بانکی کشاورزان قرار بود، یکسال امهال شوند و کشاورزان از سال آینده بازپرداخت تسهیلات خود را انجام دهند.

وی با اشاره به افزایش قیمت‌هایی که در حوزه کشاورزی اتفاق افتاده گفت: افزایش قیمت کود شیمیایی و نهاده‌های دامی برای کشاورزی متاثر از قیمت‌های جهانی و دلار است که با افزایش نرخ دلار، قیمت آنها هم بالا می‌رود.

فرماندار شهرستان زرند با بیان اینکه مسئولان و نمایندگان استان کرمان در مجلس پیگیر امهال وام‌های کشاورزی و پرداخت تسهیلات سرمازدگی هستند، افزود: امهال وام‌های کشاورزان مصوب شده اما هنوز سازمان برنامه و بودجه ابلاغ آن را انجام نداده و باید از این سازمان دلیل عدم اجرایی شدن این مصوبه را سوال کرد.

کشاورزی استان کرمان بدترین شرایط خود را دارد

رضا محمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زرند نیز با اشاره به مشکلاتی که در حوزه کشاورزی در این شهرستان وجود دارد، اظهار داشت: کاهش کیفی و کمی منابع آبی و افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی باعث شده که قیمت تولید محصولات کشاورزی افزایش پیدا کند.

وی به افزایش قیمت کودهای کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: برای کودهای کشاورزی تولید داخل یارانه پرداخت شده و سالانه پنج هزار و 500 تن کود شیمیایی وارد شهرستان زرند می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زرند با بیان اینکه این کودها بین کشاورزان توزیع می‌شود که این کودها تقلبی نیستند، افزود: بازرسان کمیته تعزیرات شهرستان زرند، بالای 35 تن کود تقلبی را در این شهرستان شناسایی کردند که این کودها جمع‌آوری شده است.

وی با اشاره به وجود کودهای تقلبی بیان کرد: به کشاورزان توصیه می‌شود اگر قرار است کود را به صورت عمده خریداری کنند پرداخت پول آن را منوط به جواب آزمایش کود قرار بدهند.

محمدی با بیان اینکه جهاد کشاورزی متولی بیمه محصولات کشاورزی نیست، گفت: بر اساس گزارشی که داریم تاکنون 50 درصد غرامت خسارات کشاورزان شهرستان زرند توسط بیمه پرداخت شده و مابقی هنوز پرداخت نشده است.

وی با اشاره به اینکه 15 درصد زمین‌های کشاورزی شهرستان زرند بیمه هستند و مابقی کشاورزان از بیمه محصولات خود استقبال نمی‌کنند، بیان کرد: متاسفانه غرامت بیمه جوابگوی خسارات وارد شده به کشاورزان نیست و به همین دلیل کشاورزان استقبال آنچنانی نمی‌کنند و واقعیت این است که ساختار بیمه کشاورزی مشکل دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زرند با بیان اینکه بخش کشاورزی امسال بدترین شرایط خود را داشت و علاوه بر سرمازدگی محصولات، امسال 96 رشته قنات بر اثر سیل تخریب شدند، گفت: پیگیری مشکلات کشاورزان باید در سطح ملی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات سرمازدگی اگر به کشاورزان پرداخت نشود، عملاً کشاورزان هیچ پولی برای فعالیت ندارند، تصریح کرد: این مشکل تنها مربوط به کشاورزان شهرستان زرند نیست و کشاورزان سایر شهرستان‌ها نیز با این مشکل روبه‌رو هستند.

انتهای پیام/511/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996568