makki
07 اسفند 1401 - 21:18

سرلشکر ‌باقری: ایران و عراق برای مقابله با تروریسم فعالیت های مشترک دارند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دردیدار وزیر عراق گفت: ما در زمینه مقابله با تروریسم نیز فعالیت های مشترکی داریم که شهید سلیمانی و سایر شهدای مدافع حرم تاکیدی بر مقابله مشترک ما با تروریسم تکفیری است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، «ثابت محمد سعید رضا العباسی»، وزیر دفاع عراق عصر امروز با سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

سرلشکر ‌باقری عصر امروز در این دیدار گفت: دو‌ کشور ایران و عراق مشترکات فرهنگی، دینی، مذهبی، سیاسی و تاریخی فراوانی مانند همکاری در برگزاری مراسم ‌اربعین حسینی دارند؛ البته ما در زمینه مقابله با تروریسم نیز فعالیت های مشترکی داریم که شهید سلیمانی و سایر شهدای مدافع حرم تاکیدی بر مقابله مشترک ما با تروریسم تکفیری است.

وی افزود: قدرت های بزرگ تصمیم داشتند با ایجاد داعش کشورهای منطقه را به تصرف خود در آورند ولی همکاری دو ملت ایران و عراق و رزمندگان دو ملت توطئه آن‌ها با شکست مواجه شد‌.

سردار باقری ادامه داد: ایران برای امنیت عراق شهدای فراوانی را تقدیم کرده که در این رابطه شهید سلیمانی در کنار شهید ابومهدی المهندس به نماد وحدت و برادری تبدیل شدند.

وی با اشاره به توسعه روابط دو ملت با استقرار دولت السودانی، ادامه داد: وضعیت منطقه ایجاب می کند ایران و عراق با همکاری یکدیگر امنیت منطقه را تامین کنند زیرا دو ‌کشور با تهدیدات مشترکی مواجه هستند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه عنوان کرد: ارتباط و میزان همکاری های نظامی که باید بین دو کشور ایران و عراق باشد خیلی جدی شکل نگرفته است؛ لذا انتظار داریم این سفر شما نقطه عطفی در پیشرفت همکاری های نظامی بین دو کشور باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر پیشنهاد داریم هیاتی از عراق آمده و مواضع امنیتی و دفاعی ما را در مرزهای مشترک بین ایران و اقلیم را بازدید کنند و ببینند طی این سال ها هزینه های زیادی برای تقویت مرز صورت گرفته است که این می تواند تجربه مناسبی برای مرزبانی عراق باشد.

در ادامه این دیدار، ثابت محمد سعید رضا وزیر دفاع عراق نیز در این دیدار عنوان کرد: مشترکات فروانی در زمینه های مختلف بین ایران و عراق وجود دارد؛ دولت السودانی برای استقرار مراحل سختی را پشت سر گذاشت البته اکنون نیز با چالش هایی مواجه است زیرا بر آن هستند تا نگدارند این دولت اهداف خود را محقق سازد.

وی تاکید کرد: این دولت راهی جز موفقیت و ارائه خدمت به ملت ندارد لذا در این مسیر نیازمند کمک کشورهای دوست از جمله ایران هستیم؛ همچنین سیاست ما در وزارت دفاع این است که باز آماد و بازطراحی در زمینه زیر ساخت های دفاعی و تسلیحاتی داشته باشیم و چون ایران در این مسیر پیشگام است، می توانیم از تجربیات ایران در این زمینه استفاده کنیم.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1059634